منابع کارشناسی ارشد و دکتری فیزیولوژی ورزشی در سال 1400

menuordersearch
behtarinketab.com
بلاگ مقالات علوم ورزشی
۱۴۰۰/۸/۲۶ چهارشنبه
(2)
(0)
منابع کارشناسی ارشد و دکتری فیزیولوژی ورزشی در سال 1400
منابع کارشناسی ارشد و دکتری فیزیولوژی ورزشی در سال 1400

فیزیولوژی ورزشی چیست؟

فیزیولوژی ورزشی یکی ازپرکاربردترین و محبوب ترین رشته ها درجهان است. تو این مقاله سعی دارم شما را با رشته جذاب فیزیولوژی ورزشی آشنا بکنم. فیزیولوژی ورزشی علمی است که به بررسی تعییرات سلولی تا دستگاهی هنگام فعالیت ورزشی و بعد ار فعالیت ورزشی می‌پردازد. بذارید بهتر توضیح بدم هنگام که فعالیت ورزشی انجام می‌دهید از کوچکترین بخش بدن که سلول است به فعالیت ورزشی واکنش نشان می‌دهد تا دستگاه‌‌‌‌های بدن که شامل دستگاه عصبی قلبی عروقی- دستگاه عضلانی-اسکلتی و ....است. به این واکنش اولیه بدن پاسخ گفته می‌شوند و زمانی که مدت زیادی فعالیت ورزشی انجام می‌دهید بدنتون با فعالیت سازگار می‌شود و اصطلاحا سازگاری اتفاق می‌افتد. چقدر این واژه ها آشنا هستند؟ یله این واژه ها تو کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی هستند. اگه بخام خلاصه بگم فیزیولوژی ورزشی تفییرات کوتاه مدت و بلند مدت بدن در برابر فعالیت ورزشی است. فیزیولوژی ورزشی رشته خیلی جذابی است که می‌تونید تمام تغییرات رو حس کنید به نوعی فیزیولوژی ورزشی با ما زندگی میکنه من که خدایی خیلی با این رشته حال می‌کنم شما رو نمیدونم دوست دارم وقتی این مقاله رو خوندی نطرتو برام بنویسی.

حالا چرا رشته فیزیولوژی ورزشی جذاب است؟

وقتی رشته ای است که می‌تونی از خودت و دیگران ورژن بهتری بسازی و این تغییرات رو حس کنی به نطرت جذاب نیس. وقتی که داری تلاش میکنی و نتیجه اش رو میبینی. وقتی یک ورزشکار ناآماده رو می‌تونی ازش ورزشکار آماده ای بسازی. وقتی یک به فرد چاقی کمک میکنی که به چیزی که میخاد دست پیدا کنه، برات جذاب نیس. مگه یه رشته چی میخاد داشته باشه که جذاب باشه. به نظرم فیزیولوژی ورزشی یعنی زندگی کردن است. فیزیولوژی ورزشی رو می‌تونی تو تک تک لحظات و ضربان قلب و تنفست حس کنی. وقتی تو خیابون قدم میزنی و یا عجله داری یه تکه راهو می‌دوی ضربان قلبت و تنفست رو حس میکنی. حالا فراتر از این که چی اتفاقاتی داخل سلول‌‌‌‌های بدنت میفته. فیزیولوژی ورزشی نه تنها خوندنش لذت بخش است بلکه پیاده کردن مغاهیمش هزار برابر لذت بخش تر است. فیزیولوژی ورزشی میتونه بهت کمک کنه تا معمای بدن ادما رو حل کنی براشون برنامه مناسبی تجویز کنی. و نتیجه ای که حاصل میشه هر دو طرف لذت ببرید.

جایگاه فیزیولوژی ورزشی در ایران و کشور‌‌‌‌های خارجی

فیزیولوژی ورزشی در کشور ما جز اولین گرایش‌‌‌‌های تربیت بدنی است که گسترش یافته است و بعضی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی این رشته رو دارند اما در کل فیزیولوژی ورزشی رشته ای که قدمت زیادی در کشور‌‌‌‌های خارجی دارد در واقع منابع که ما در فیزیولوژی استفاده می‌کنیم منابع خارجی هستند که ترجمه و گردآوری شدند. متاسفانه در کشور وفتی صحبت فیزیولوژی ورزشی میشه همه به این رشته واکنش نشون می‌دهند. و لپ کلامشون اینه که فیزیولوژی ورزشی اشباع شده است. و تو ایران جایگاهی نداره. اما در کشور‌‌‌‌های خارجی چون رشته فیزیولوژی ورزشی بعنوان رشته که میتونه به جامعه عادی و ورزشی کمک کنه به خوبی پذیرفته شده است و جز رشته‌‌‌‌های تاپ کشور‌‌‌‌های اروپایی و آمریکا و کانادا است. کالج پزشکی ورزشی آمریکا یکی از مراجع مهم در رشته فیزیولوژی ورزشی است. که کمک زیادی به گسترش این رشته کرده است و هر ساله کتاب ها و وبینارها برای ارتقای فیزیولوژیست‌‌‌‌های ورزشی برگزار می‌کند و مدارک و گواهینامه‌‌‌‌های ی این کالج یکی از معتبرترین گواهینامه در زمینه کاری است. اما متاسفانه در کشور ما برخوردی خوبی با این رشته صورت نگرفته است و به حق خودش نرسیده است.

چه کسی تو این رشته موفق است؟

برای موفق شدن در این رشته علافه حرف اول رو میزنه کسی که میخاد وارد رشته فیزیولوژی ورزشی بشه باید به مباحث سلولی مولکولی، بیوشیمی و بیولوژی علاقه داشته باشه و بتونه مطالبی رو که میخونه در عمل به کار ببره .خیلی از دانشجوبان از این شاکی ان که کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی خیلی ریز میشه و وارد سلول میشه ولی شما اگر اساس و پایه یک رشته رو ندونید، نمی‌تونید تو این رشته موفق بشین. خیلی ها میگن این رشته بازار کارش چیه. اگر به دوربرتون نگاه کنید همواره ادمایی رو پیدا می‌کنید که نیاز به کاهش وزن، افزایش وزن، کاهش چربی بدن و آمادگی بدنی داشته باشن. واگر علاقه داشته باشید و باهوش باشید و تو رشته تون حرف اول رو بزنید همیشه برای شما تو باشگاه ها و کلینیک‌‌‌‌های ورزشی کار هست موردی که خیلی مهمه این است که باید همیشه مطالبتون به روز باشه چون فیزیولوژی ورزشی مثل اقیانوسی است که پایان نداره و باید همیشه مطالعه داشته باشید تا بتونید محقق، فیزیولوژیست ورزشی، مربی شخصی، و مربی تمرینی خوبی باشید.

چطور میتونم فیزیولوژی ورزشی بخونم؟

اگر دانشجوی تربیت بدنی هستی میتونی از مقطع کارشناسی ارشد وارد رشته فیزیولوژی ورزشی بشید و اگر رشته غیرمرتبط هستید. بازم میتونید در آزمون کارشناسی تربیت بدنی شرکت کنید و رو رشته فیزیولوژی ورزشی تمرکز کنید. و هم دانشجوی تربیت بدنی و هم دانشجوی غیر تربیت بدنی که وارد رشته فیزیولوژی ورزشی در مقطع ارشد می‌شوند می‌توانند در آزمون دکتری تخصصی فیزیولوژی ورزشی شرکت کنند و ادامه تحصیل دهند.

منابع رشته فیزیولوژی ورزشی در آزمون کارشناسی ارشد

منابع مهم فیزیولوژی در مقطع ارشد گسترده نیست. اما این منابع برای هر نفر میتونه متفاوت باشه. دسته اول افرادی هستند که رشته شون در در مقطع دبیرستان رشته علوم انسانی و ریاضی بوده است. یا کارشناسی رشته غیرمرتبط خوندند. اگر جز این دسته دانشجویان هستید. باید از کتاب‌‌‌‌های خیلی ساده آناتومی و فیزیولوژی انسان شروع کنید و بعد به به سراغ کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی بروید. چون زمانی که درک درستی از سلول و مباحث شیمی و زیست نداشته باشید با خواندن کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی فقط کار سخت تر می‌شود. شما می‌تونید ابتدا با کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی انسان شروع کنید و بعد کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی را مطالعه کنید. کتاب‌‌‌‌های زیادی در زمینه فیزیولوژی انسان در بازار وجود داره. یکی از کتاب‌‌‌‌های ساده و جامع در این زمینه، کتاب فیزیولوژی انسان هولز است.در گام بعدی ابتدا باید کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی نسبتاً ساده و روان رو بخونید و بعد سراغ کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی پیشرفته بروید که در بین این کتابها ابتدا کتاب فیزیولوژی ورزشی تلفیق نظر و عمل وکتاب فیزیولوژی ورزشی کاستیل معروف به 5 استاد رو پیشنهاد می‌کنم. در گام بعدی کتاب اصول بنیادی فیزیولوژی ورزشی جلد اول مطالعه شود. البته اگر به رتبه‌‌‌‌های تک رقمی فکر میکنید باید حداقل یک کتاب بیوشیمی ساده را بخونید. اگر جز افرادی هستید که رشته دبیرستان علوم تجربی بوده و کارشناسی هم تربیت بدنی خوندین میتونید از کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی انسان فاکتور بگیرید و همون ابتدا به سراغ کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی بروید اول کتاب فیزیولوژی ورزشی تلفیق و عمل رو بخونید و بعد کتاب اصول بنیادی فیزیولوژی ورزشی رو مطالعه کنید. و درکنارش بیوشیمی ورزشی بخونید.چیزی که خیلی مهمه کیفیت کاراست. خیلی از داوطلبان و دانشجویان عزیزی هستند که کتاب‌‌‌‌های زیادی را در این زمینه مطالعه می‌کنند اما نتیجه لازم را نمی‌گیرند.

علت نتیجه نگرفتن با وجود مطالعه منابع

یکی از این مشکلات می‌تونه عدم جمع بندی مناسب مطالب این کتاب ها باشه. یکی دیگر از این مشکلات می‌تونه همپوشانی کردن مطالب کتاب‌‌‌‌های مختلف باشد و مشکل دیگه ای که میتونه وجود داشته باشه. کتاب‌‌‌‌های فیزیولوژی ورزشی را به صورت کامل نمیخونن و دوست دارن بخش‌هایی از کتاب که سال‌‌‌‌های قبل سوال اومده را می‌خوانند. سوالم از شما این است آیا شما ذهن طراح سوال را می‌خونید؟ پس این کار درستی نیس. اگر شما دوست دارید تو رشته فیزیولوژی ورزشی قبول بشی باید منابع رو به طور کامل بخونید اینکه کتاب‌‌‌‌های زیادی را دور و برتون جمع کنید اما هیچ کدام را به طور کامل نخونید. پس رمز موفقیت دانشجو در رشته فیزیولوژی ورزشی این است که مهمترین و بهترین منابع موجود را مطالعه کند.

منابع دکترای فیزیولوژی ورزشی

فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکترا بسیار گسترده است و به دو سه تا کتاب خلاصه نمیشه سوالات مقطع دکترا شامل بیوشیمی ورزشی و فیزیولوژی ورزشی است. دانشجویی در آزمون دکتر موفق می‌شود که بهترین منابع رو با کیفیت لازم بخواند. برای درس بیوشیمی لازم است چندین کتاب را بخواند. اول از کتاب‌‌‌‌های خیلی ساده شروع کنید سپس پس به سراغ کتاب‌‌‌‌های سنگین تر بروید. منابع لازم برای درس بیوشیمی شامل بیوشیمی ورزشی ران موگان، بیوشیمی ورزشی مک لارن، مبانی بیوشیمی ویژه علوم ورزشی هوستون و بیوشیمی ورزشی مگیوس است. برای فیزیولوژی ورزشی شامل اصول بنیادی فیزیولوژی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی قلب و عروق پیشرفته و فیزیولوژی ورزشی پیشرفته جلد ۱و ۲است. کسی در آزمون دکترای فیزیولوژی ورزشی موفق میشه اول اینکه منابع را به طور کامل بخونه و بتونه بین مفاهیم فیزیولوژی ورزشی و بیوشیمی ارتباط برقرار کند سوالهایی که در چند سال اخیر در آزمون فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکترا مطرح شده‌اند سوال هایی هستند که بیشتر حالت تحلیلی دارد و مستقیماً از خط کتاب نیست دانشجوی موفق است که بتونه مطالب فیزیولوژی ورزشی رو خوب تجزیه و تحلیل کنه.

راه موفقیت در قبولی

برای قبولی در این رشته چه در آزمون ارشد و چه دکترا اولین شرط علاقه مند بودن به این رشته است باید این درس را برای یادگیری بخونید تا حفظ کردن. زمانی که مطالب را برای یادگیری می‌خونید دوام بییشتری در ذهنتون داره تا زمانی که مطالب رو صرفا حفظ کنید. من مجتبی حسنی سنگانی دانشجوی دکترای فیزیولوژی در دانشگاه تهران هستم کارشناسی تربیت بدنی در دانشگاه خوارزمی خوندم و در آزمون ارشد با کسب رتبه 15 در رشته فیزیولوژی در دانشگاه تهران پذیرفته شدم و در آزمون دکتری تخصصی قیزیولوژی ورزشی یا کسب رتبه 6 وارد دانشگاه تهران شدم راز موفقیت من این بود که همیشه فیزیولوژی و بیوشیمی رو برای یادگیری می‌خوندم نه حفظ کردن. و تونستم با این روش خیلی از سوال‌‌‌‌های دشوار را به درستی تجزیه و تحلیل کنم نزدیک به 5 سال سابقه تدریس فیزیولوژی ورزشی و بیوشیمی دارم تو این سال ها به افرادیزیادی مشاوره و تدریس دادم. با اینکه پایه خوبی نداشتند ولی چون دید خوبی از درس فیزیولوژی ورزشی و بیوشیمی بهشون دادم. تونستن در آزمون‌‌‌‌های ارشد و دکترای موفق شوند. و رتبه خوبی کسب کنند. برای موفقیت هیچ وقت دیر نیست برای اینکه موفق بشید هزینه و تلاش باید بکنید. اگر هنوز دو دول هستی که نمیتونی در آزمون فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری و ارشد موفق بشی کافیه با شماره ای که در زیر مقاله هست با ینده تماس بگیرید یا عضو کانال تلگرام بشید تا شما را بطور کامل راهنمایی کنم. من یادت میدم مطالب رو تصوبرسازی کنی در واقع قیزیولوژی رو مثل قرمول‌‌‌‌های ریاضی بهت یاد میدم تا هیج وفت یادت نرن .موفقیت رو از خودت دورنکن یلکه اون رو در آغوش بکش. اگر امروز تماس گرفتی و مشاوره گرفتی ده گام از بقیه جلوتری.

تویی که مقاله رو خوندی بفرس برای دوستات شاید با خوندن این مقاله سرنوشت خوبی برای کسی رقم بزنی. ممنون از حمایتتون.

نویسنده: مجتبی حسنی سنگانی/ دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی دانشگاه تهران

شماره تماس برای مشاوره و تدریس 09330544059-09196213246

تهران - فروشگاه اینترنتی بهترین کتاب
مشاهده، بررسی و خرید کتاب ها از طریق سایت و اینستاگرام فروشگاه بهترین کتاب انجام می‌شود جهت ارتباط با ما می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما سایت اقدام کنید.

logo-samandehi